Keresés
Close this search box.

Az adómegnemfizetés 50 árnyalata, 2015

Az elmúlt években forráspont közeli helyzetbe került az adózásról szóló vita Európában, és szinte alig volt olyan hónap, amikor nem látott napvilágot egy-egy, a multinacionális vállalatok adómegnemfizetési gyakorlatát firtató cikk, vagy elemzés. A jelenség globális jellegére, valamint annak erkölcsi-etikai vetületeire is egyre több szakmai anyag világít rá, hangsúlyozva, hogy bár a vállalatok döntő többsége jogszerűen jár el, amikor a jogi kiskapukat és az adóparadicsomokat kihasználva egyszerűen nem, vagy alig fizet adót egyes országokban, ez a fajta adómegnemfizetés mára már olyan méreteket öltött, hogy egyre többen tartják azt erkölcstelennek és nemkívánatosnak.

A témára háruló közfigyelemnek köszönhetően ráadásul egyre több a megoldási javaslat és a politikai ígéret is a botrányok okainak kezelésére: a G20 nyilatkozatok, az OECD projektjei, az EU akciótervei, és más kormányzati bejelentések mind azt ígérték, hogy hadat üzennek az adózás alóli kibújás problémakörének. A jelenség ugyanis globális, de nem mindannyiunkat érint egyformán. Egyre nyilvánvalóbbá válik ugyanis, hogy bár a világ polgárai mind magas árat fizetnek a globális adórendszer válsága miatt, a fejlődő országokat a jelenség fokozottan sújtja. A fejődő országok ugyanis több tekintetben is jobban ki vannak téve az adózás alóli kibújás negatív hatásainak, mint a fejlett országok.

A botrányok jó része erős szálakkal kötődik az Európai Unióhoz és annak tagállamaihoz, de az EU vezetői azt állítják, már közel a megoldás. De mi történik valójában? Mi az Unió szerepe az igazságtalan globális adórendszerben, és a vezetői tényleg a megoldáson dolgoznak? Jelen tanulmány – mely már a harmadik a sorban – az EU szerepét vizsgálja a válságban, konkrét megoldásokat is ajánl. A tanulmány a 14 vizsgált tagállamot négy elv alapján hasonlítja össze: a fejlődő gazdaságokkal adóügyben kötött szerződéseit; a politikai elkötelezettségüket és hajlandóságukat arra, hogy véget vessenek a fiktív vállalatok rendszerének; a transzparencia iránti elkötelezettségüket, és nem utolsó sorban azt, hogy a nemzetközi adószabványok megtárgyalásaiba bevonnák-e a fejlődő országokat. A tanulmány ezen kívül az Európai Bizottság és az Európai Parlament szerepét is vizsgálja az ügyben.

Eurodad koordinálásával készült tanulmányban a DemNet a Magyarországról szóló fejezetet készítette.

Az adómegnemfizetés 50 árnyalata (pdf)