Keresés
Close this search box.

Részvételi költségvetési tanács – Budapest új utakon (2021)

Mire költenének a budapesti lakosok 1 milliárd forintot? A projektben a budapesti részvételi költségvetés-tervezési folyamat keretében életre hívott részvételi költségvetési tanács módszertani tervezését, facilitációját és értékelését végezzük a Fővárosi Önkormányzat megbízásából.

A részvételi költségvetés-tervezés a deliberatív demokrácia és közösségi döntéshozás egyik formája. A folyamat során az állampolgárok döntenek arról, hogy mire fordítsa az önkormányzat vagy más helyi, regionális vagy országos döntéshozói szerv a költségvetésének egy részét. A módszert először 1988-ban alkalmazták a brazíliai Porto Alegrében, és azóta a világ számos pontján bizonyított. A részvételi költségvetésnek számos pozitív hatása van: növeli az átláthatóságot, a számonkérhetőséget, fejleszti a demokratikus készségeket és az adózási morált, a folyamat során az állampolgárok jobban megértik a költségvetéstervezés során felmerülő dilemmákat.

Budapest városvezetése Magyarországon elsőként 2020-ban indította el saját részvételi költségvetés-tervezési folyamatát. Ennek keretében a budapesti lakosok egymilliárd forint felhasználásáról dönthetnek. Az erre létrehozott online felületen bárki beküldhette az ötletét, a nyílt felhívásra közel 700 ötlet érkezett a budapestiektől. A beérkezett ötletek először egy, az Önkormányzat által végzett formai ellenőrzésen és klaszterezésen estek át, az így versenyben maradt 142 ötlet értékelésére pedig egy állampolgári tanácsot állított fel a főváros.

A részvételi költségvetési tanácsba Budapestről bárki jelentkezhetett, a jelentkezők közül pedig sorsolással választott ki a Fővárosi Önkormányzat kerületenként két főt, akik végül részt vesznek a tanács munkájában. A tanács tagjai ezen felül nem, életkor és iskolai végzettség alapján leképezik Budapest lakosságát. A tanácsba összesen 14 civil szervezet is delegált tagokat.

A DemNet a Fővárosi Önkormányzat megbízásából az állampolgári tanács munkájának módszertani kereteinek kidolgozását, a facilitációt, és a folyamat szakmai értékelését végzi.